Stalo žaidimas Pandemic: On the brink

Parašė Profesorius, 2009/11/28

Teksto originalą galite rasti puslapyje www.exonngames.com. t. y. čia

Kūrėjas: Matt Leacock, Tom Lehmann

Žaidėjų kiekis: 2-5

Išleidimo metai: 2009

Tai yra papildymas žaidimui „Pandemic”. Jei nežinote kas yra Pandemic, siūlau pasiskaityti šio žaidimo apžvalgą.

Nors ir pagrindinis žaidimas laimėjo daugelį apdovanojimų ir buvo nominuotas dar didesniam jų skaičiui, jis nėra tobulas. Jau po kelių mėnesių, internete atsirado dviprasmiški šio žaidimo vertinimai. Žaidėjai vardino trūkumus, nors daugelis tų trūkumų ir nebuvo susieti su pačia žaidimo eiga, tačiau tai visvien buvo trūkumai. Priminsiu pagrindinius minusus, kurie dažniausiai buvo minimi :

* Ligas žymintys kubeliai, žaidimo metu, netvarkingai mėtosi ant stalo
* Žaidime naudojami vaikštukai per dideli
* Žaidimas skirtas tik keturiems žaidėjams
* Per mažas rolių pasirinkimas

Pandemic atveju kūrėjas skaitė visus šiuos komentarus ir nusprendė gerą žaidimą padaryti dar geresniu. Jei žmonės kažko nori, kodėl gi jiems to neduoti? Taigi Matt‘as Leacock‘as pasikvietė į pagalbą Tom‘ą Lehmann‘ą (asmeniškai man geriausio kortų žaidimo Race for the galaxy kūrėją) ir išleido pirmąjį papildymą savo kūriniui Pandemic. Atsidarę kvadratinę Pandemic papildymo dėžę randame kalną gėrio.
Komponentai:

* 7 naujos ir 1 pakoreguota rolė
* 8 naujos specialiųjų įvykių kortelės
* 12 vaikštukų
* 8 virulentinės epidemijos kortelės
* 12 purpurinės spalvos ligos kubelių
* 1 purpurinės ligos vaistų žymeklis
* 1 purpurinės ligos kortelė
* 2 mutacijų kortos
* 3 mutacijų įvykių kortos
* 1 bio teroristo vietovės žymėjimo blonknotas
* 1 papildoma epidemijos kortelė
* 1 papildoma korta su priminimais žaidėjams
* 4 tuščios kortos skirtos žaidėjų sukurtoms kortoms
* 6 petri lėkštelės su etiketėmis
* 1 taisyklių knyga

Labiausiai iš visų pastebimas dalykas atidarius papildymo dėžę, yra petri lėkštutės kurios yra skirtos ligų kubeliams laikyti, taip pat viena lėkštutė yra skirta vaikštukams ir kitoms smulkioms žaidimo dalims laikyti.

Nuo dabar visi kubeliai gali gražiai gulėti lėkštutėse žaidimo metu. Petri lėkštutės laba gerai įsikomponuoja į žaidimo temą. Kaip tokie dideli vaikštukai gali tilpti į petri lėkšteles? Papildymo kūrėjai atsižvelgė ir į šiuos žaidėjų skundus. Pakuotėje yra nauji, daug mažesni vaikštukai, kurie būdami ant lentos atrodo daug geriau nei senieji GIGANTIŠKI.

Viso yra 12 naujų vaikštukų, 5 senoms rolėms ir 7 vaikštukai naujoms. Taip taip, 7 naujos rolės. Dar vienas dalykas pradžiuginęs žaidėjus, kurie skundėsi rolių trūkumu. Kokios tai rolės ir ką jos daro ?
Naujos rolės:

* ARCHIVIST kortų limitas rankoje padidinamas iki 8ių. Žaidėjas už vieną veiksmą, savo ėjimo metu, iš panaudotų kortų krūvelės gali pasiimti miesto kuriame šiuo metu stovi kortelę.
* GENERALIST vietoj 4 gali padaryti 5 veiksmus per savo ėjimą
* CONTAINMENT SPECIALIST jei mieste į kurį ateina žaidėjas yra 2 ar daugiau vienos spalvos kubelių, vienas dingsta automatiškai
* OPERATIONS EXPERT(pakoreguota) už vieną veiksmą gali pastatyti tyrimų stotį mieste kuriame šiuo metu yra jo vaikštukas. Už vieną veiksmą, jei vaikštukas yra mieste su tyrimų stotimi, žaidėjas gali išmesti bet kurio miesto kortelę ir persikelti į bet kurį miestą (ne tą kurio kortelę išmetė)
* EPIDEMIOLOGIST žaidėjas gali paimti iš kito žaidėjo bet kokio miesto kortelę jei abiejų žaidėjų vaikštukai yra viename (bet kuriame) mieste
* TROUBLESHOOTER savo ėjimo pradžioje žaidėjas gali pažiūrėti kelias kortas (tiek, koks yra infekcijos laipsnis) nuo infekcijos kortų kaladės viršaus. Skrendant į pasirinktą miestą užtenka tik turėti to miesto kortelę, jos išmesti nereikia.
* FIELD OPERATIVE vieną kartą per ėjimą, už vieną veiksmą, žaidėjas gali perkelti vieną ligos kubelį nuo miesto kuriame šiuo metu yra jo vaikštukas ant savo rolės kortelės. Žaidėjas gali išrasti vaistą būdamas mieste su tyrimų stotimi, išmesdamas tik tris vienos spalvos žaidėjo kortas ir tris tos spalvos kubelius nuo savo rolės kortelės.
* BIO-TERRORIST ši rolė yra ne įprasta rolė, ji naudojama tik žaidžiant bio teroristo iššūkį.


Naujos įvykių kortelės

Be naujų rolių, papildyme yra ir naujos įvykių kortelės. Ne visos naujos įvykių kortelės yra įmaišomos į žaidėjų kortų kaladę. Žaidžiant su naujais įvykiais į žaidėjų kaladę yra įdedamas 2Xžaidėjų skaičius kiekis įvykių kortelių. Žaidžiant 3 žaidėjams įdedamos 6, 4 – 8 kortelės.

5 Žaidėjų žaidimas

Turint papildymą žaidimą galima žaisti penkiese. Penkių žaidėjų žaidime viskas vyksta taip pat kaip ir keturių. Kiekvienas žaidėjas žaidimo pradžioje gauna po 2 žaidėjo kortas.

Legendinis sunkumo lygis

Jei kažkam pasirodo maža 6ių epidemijų kortelių žaidėjų kaladėje, gali įsidėti 7tąją epidemijos kortelę, kuri pateikiama su šiuo papildymu. Neįsivaizduoju, kaip galima laimėti su 7 kortelėm, bet reikia bandyti.
Nauji iššūkiai

Šiame papildyme yra pateikiami 3 nauji variantai, kaip žaisti žaidimą. Kiekvienas variantas turi savo papildomas taisykles ir papildomus žaidimo elementus. Bet apie kiekvieną iššūki atskirai.

VIRULENT STRAIN iššūkis

Žaidžiant šiuo būdu, įprastos epidemijų kortelės yra nenaudojamos o vietoj jų yra įdedamos specialios „Virulent strain” epidemijos kortelės. Šio iššūkio esmė yra ta, jog ištraukus pirmąją epidemijos kortelę (po infekavimo) yra nustatoma, kuri iš ligų yra vyraujanti (kurios spalvos kubelių yra daugiausia ant lentos), nuo to laiko ši liga yra vadinama vyraujančia. Epidemijos kortelės atlieka tą patį, kaip ir standartiniame žaidime, tačiau ant jų yra parašyti papildomi efektai, kurie galioja tik vyraujančiai ligai. Kai kurie efektai lieka žaidime, o kai kurie yra vienkartiniai. PVZ. ant vienos iš epidemijų kortelių pateiktas papildomas efektas. Sako, jog norint išgydyti vyraujančią ligą, prireiks viena tos spalvos kortele daugiau nei įprastai. Kiekviena kortelė turi vis kitą efektą. Žaidimas laimimas ir pralaimimas taip pat kaip ir žaidžiant įprastą žaidimą.

THE MUTATION iššūkis

4 ligos per mažai? Prašom…. penktoji liga. Purpurinė. Pasiruošimas žaidimui vyksta kaip ir įprasta, tik šalia žaidimo lentos yra padedama dar 12 purpurinių ligos kubelių, purpurinių vaistų žymeklis ir ant lentos padedama purpurinės ligos kortelė. Iškarto po žaidėjų kortų išdalinimo, bet prieš įdedant epidemijų kortas, į žaidėjų kortų kaladę yra įmaišomos 3 mutacijų įvykių kortelės. Po pradinio infekavimo, ant infekuotųjų miestų kortelių viršaus padedamos 2 mutacijų kortos.

Žaidėjai laimi žaidimą jei išranda visus 5 vaistus arba išranda 4 pagrindinius vaistus ir išgydo visus purpurinius kubelius.

Žaidėjai pralaimi kaip ir žaisdami įprastą žaidimą, taip pat ir pasibaigus purpuriniams kubeliams. Purpurinių kubelių yra tik 12!

Žaidimo pradžioje ant lentos nebūna nei vieno purpurinio kubelio. Purpuriniams kubeliams yra taikomos visos taisyklės kaip ir kitų spalvų kubeliams. Purpuriniai kubeliai žaidime atsiranda trimis būdais:

MUTACIJOS KORTA

Jei infekavimo metu yra ištraukiama mutacijos korta, iš infekcijos kortų kaladės apačios yra ištraukiama kortelė, ir ant jos uždedamas purpurinis kubelis (bet nededamas to miesto spalvos kubelis).

MUTACIJOS ĮVYKIŲ KORTOS

Ištraukus mutacijos įvykių kortą, žaidėjų kortų traukimo metu, atliekami visi veiksmai nurodyti ant šios kortos ir ji yra išmetama į panaudotų kortų krūvelę.

INFEKAVIMO METU

Jei infekavimo metu yra ištraukiama korta su miesto pavadinimu, ant kurio jau yra purpurinis kubelis, ant to miesto yra uždedamas dar vienas purpurinis kubelis ir to miesto spalvos kubelis.

Purpurinės ligos gydymas

Norint išgydyti purpurinę ligą, būnant mieste su tyrimų centru, reikia iš rankos išmesti penkias bet kurių spalvų korteles, tačiau bent vieno miesto pavadinimas turi sutapti su miestu kuris turi purpurinį kubelį.

Epidemijos kortelės metu ištraukus iš infekcijos kaladės apačios miestą, ant jo papildomas purpurinis kubelis nededamas, nors tas miestas ir turi purpurinių kubelių.

BIO-TERRORISTo iššūkis

Tai yra šio papildymo „saldainiukas”. Tai yra labai paprastas būdas atsikratyti VADOVAUJANČIO žaidėjo. Kaip jau buvau rašęs Pandemic apžvalgoje, vienas iš minusų šiame žaidime yra VADOVAUJANTIS žaidėjas. Kartais gali atsitikti taip, kad atsiranda žaidėjas, kuris mano jog yra gudresnis už kitus ir bando primesti savo nuomonę visiems. Tokiu atveju kiti žaidėjai tampa tik „vaikštukų stumdytojais”. Norint atsikratyti tokio žaidėjo, jį galima paskirti BIO TERORISTU. Bio teroristas žaidžia kartu su žaidimu – prieš žaidėjus. Jis visiškai nesikiša į žaidėjų priimamus sprendimus ir slapčia atlieka savo ėjimus.

Bio teroristas žaidime keliauja po miestus ir sėja purpurinės ligos kubelius. Kokiame konkrečiame mieste yra bioteroristas žaidėjai nežino tol, kol neatsiduria tame pačiame mieste kaip ir jis. Bioteroristas savo veiksmus žymi blonknote kuris yra pateikiamas kartu su papildymu.

Purpurinė liga gydoma taip kaip ir MUTATION iššūkyje. Žaidėjai laimi, jei yra išgydomos visos penkios ligos arba išgydomos keturios ligos ir nuimami visi purpuriniai kubeliai nuo miestų.

Bio teroristas laimi jei kiti žaidėjai pralaimi ir ant lentos yra nors vienas purpurinis kubelis. Visi pralaimi, jei žaidėjai pralaimi ir ant lentos nėra nei vieno purpurinio kubelio.
Exonn nuomonė apie papildymą:

Jei turi Pandemic, tuomet ON THE BRINK yra privalomas papildymas. Šis papildymas žaidimui suteikia daug didesnę išliekamąją vertę. Kai standartinis žaidimas tampa nebeįdomus, į žaidimą galima įtraukti iššūkius. Kiekvienas iššūkis žaidimą keičia savaip ir standartiniai sprendimai nebetinka. Tenka galvą laužyti iš naujo. Norit dar įdomiau? Žaiskit ne su vienu o su dviem iššūkiais iškarto… Pasikelkit sunkumo lygi… Žaidimas tampa dar įdomesnis. Naujos rolės į žaidimą įneša naujų galimybių, naujos įvykių kortelės… Petri lėkštutės. Asmeniškai man labai patinka žaidimo komponentai, kurie taip gražiai atitinka žaidimo temą ir taip palengvina komponentų rūšiavimą ir laikymą. (PVZ sojos lėkštutės žaidime Wasabi). Tai vienas iš nedaugelio papildymų ištaisančių ir papildančių žaidimą taip kaip norėjo patys žaidėjai.

Bendras įvertinimas

Žaidimo komponentai: 10

Žaidimo trukmė: 9

Žaidimo taisyklės:9

Žaidimo ilgaamžiškumas: 9

Bendras įvertinimas 9/10