Naujos kartos stalo žaidimai

Parašė Profesorius, 2015/01/19

zaidimu_kalnas_8-800

 

Gilioje senovėje stebuklingos pasakos buvo skirtos tik suaugusiems.Tai buvo legendos ir epai, pilni siaubo, sekso, meilės, moralės ir kitų puikių detalių, sudarančių gerą meną. Paskutiniais šimtmečiais pasaka pasikeite: pasakojimai tapo supaprastinti ir ne tokie bauginantys, be žmogėdrysčių, kankinimų, o auditorija tapo vaikiška.

Kad parduoti senas pasakas naująjai kartai, autoriai, kaip taisyklė, eina „Šreko“ keliu – parodijavimo keliu.Šį sunkų autorių pasirinkimą įtakojo stereotipai, kurie prilipę prie pasakų žanro. „Pasakos“ dabartinės suaugusiųjų auditorijos priimamos su suraukta mina. Jūs galite parduoti suaugusiems įvairius žanrus: trilerius, siaubą, mistiką, istorinę beletristiką, bet tik ne pasakas.

Lamei per paskutiniuosius keletą metų įvyko dideli pasikeitimai. Pasakos visgi įsėlino į „suaugusį“ pasaulį po mistinių serijalų ir „fantasy“ kauke.

Su stalo žaidimais ta pati problema. Anksčiau stalo ir kortiniai žaidimai buvo skirti tik suaugusiems; dabar gi jie orientuoti į 3-6 metų vaiką. Pvz. Jūrų mūšis, Monopolija. Dauguma pramogų, pristatomų, kaip stalo žaidimai, pvz. „Activity“ iš tikro nėra stalo žaidimai. Kaip senamadiškas „fantų“ žaidimas, jie labiau skirti pažindimuisi, „ledų pralaužimui vakarėliuose.

imperial_settlers_virselis

Jeigu , ko nors paklausti, kaip jis galėtų charakterizuoti šachmatus, preferansą, bridžą ar go, jis pasakytų, kad tai žaidimai suaugusiems, bet prisipažintų, kad niekad jų nepriskyrė stalo žaidimų kategorijai. Be to, kad pasiekti meistriškumo aukštumų preferanse ar šachmatuose reikia daug laiko, o kas šiais laikais turi daug laiko?

Ir visgi – džiaugsminga žinia: kūrimas ir gamyba kokybiškų stalo žaidimų skirtų suaugusiųjų auditorijai šiais laikais atgimė. Kiekvienais metais stalo žaidimų populiarumas didėja ir jie pritraukia vis didesnį suaugusiųjų ratą.

Paprastai šie žaidimai yra kažkas tarp Monopolio ir šachmatų. Kaip monopolis jie suprantami ir su įdomia tematika. Iš kitos pusės, panašiai kaip šachmatai, šie žaidimai iš žaidėjų reikalauja gilaus mąstymo ir sąveikos tarp žaidėjų.

Šių žaidimų taisyklės pakankamai paprastos ir nereikalauja daug laiko, kad jas išssiaiškinti ir pradėti žaisti. O jeigu kompanijoje yra kas nors, kuris jau žino taisykles ir gali jas paaiškinti, tada taisyklių aiškinimasis trunka dar trumpiau. Ir nėra būtinybės, kaip šachmatų atveju, šimtus valandų studijuoti strategijas ir kombinacijas, kad pasiekti meistriškumo žaidime. Iš kitos pusės, „naujos kartos“ stalo žaidimai nedaug priklauso nuo atsitiktinumo ir jas laimėti tik dėka sėkmės sunku. Mąstymą tenka įjungti „pilnu tempu“.

safranito_virshelis

Šie žaidimai, kaip ir bet koks geras žaidimas, leidžia pramogauti ir turiningai praleisti laiką draugų kompanijoje. Iš kitos pusės – tai rimtas, intelektualus ir lavinantis užsiėmimas. Kartais net viršijantis žaidėjų išsilavinimą. Šie žaidimai yra rimta alternatyva kitoms suaugusiųjų pramogoms: televizijai, kompiuteriu, kinui ar žygiui į alaus barą. Beto kartais galima apjungti išvardintas „tradicines“ pramogas su stalo žaidimais. Pavyzdžiui aš pats su malonumui jungiuosi prie keleto kompanijų, kurios keletą kartų per mėnesį renkasi pažaisti, tuo pačiu kepa šašlyką ir gurkšnoja alų.

Naujos kartos stalo žaidimuose yra keletas malonių momentų. Pradėkime nuo to, kad jie įdomus nepaisant žaidėjo amžiaus. Šiai kategorijai žaidimų yra net specialus terminas: „ nuo 9 iki 99m.“ Vaikai virš 10 metų jau gali žasti su suaugusiais kaip lygus su lygiu. Taigi, tai tikras atradimas tėvams, kurie skundžiasi, kad neranda bendros kalbos su savo beaugančiais vaikais.

carcassonne_virselis

Ką galima patarti tiem, kas susidomėjo „naujos kartos“ stalo žaidimais? Naujokams tiks labiau paprasti žaidimai, kurie leis suprasti kas ir kaip, padės įsitraukti. Atkreipkite dėmesį į tokius nesudėtingus žaidimus, kaip Naujakuriai (Settlers of Catan), Carcassonne, Ticket to Ride. Šiuos žaidimus rasite specializuotose stalo žaidimų parduotuvėse ir netgi kai kuriuose dideliuose prekybos centruose. Žinoma, visada geriau eiti į specializuotą parduotuvę, nes ten iš pardavėjo galite tikėtis kvalifikuotos konsultacijos.

naujakuriu-deze

Šaltinis