STALO ŽAIDIMAS CITADELĖS (CITADELS)

Parašė Profesorius, 2009/09/27

Stalo žaidimas Citadelės (Citadels) – tai plačiai žinomo stalo žaidimų kūrėjo Bruno Faidutti šedevras. Šis žaidimas yra gavęs visą aibę apdovanojimų ir patenka į geriausiųjų stalo žaidimų top -100 pagal reitingą puslapyje http://www.boardgamegeek.com.


Citadelės – tai pasinėrimas į “viduramžių miestų, aukštuomenės ir intrigų pasaulį” (būtent šiuos žodžius žaidimo autorius užrašė ant žaidimo dėžutės), kuriame jūs tapsite savo viduramžių miesto statytoju. Jūsų užduotis – kvartalas po kvartalo pastatyti patį puikiausią, patį turtingiausią miestą, ir aplenkiant varžovus tapti pačiu įtakingiausiu ir klestinčiu. Kad pasiekti tokius ambicingus tikslus jūs neapsieisite be įtakingų asmenų pagalbos.

Tik teisingas šių personų galių panaudojimas yra tiesus kelias į pergalę. Žinoma jūsų varžovai nesnaudžia, ir daro viską, kad atspėti jūsų planus ir jiems sutrukdyti…….Būkite budrūs – Citadelių pasaulyje pirmaujanti jūsų pozicija gali būti apgaulinga. Viskas gali labia greitai pasikeisti.
Citadelių taisyklės pakankamai paprastos – visi žaidėjai stato savo miestą, naudodami “rajonų” kortas, kurias norint priskirti miestui reikia sumokėti atitinkamą aukso kiekį.

Taip pat kiekvienas žaidėjas turi galimybę išsirinkti vieną ar kitą personažą turintį tam tikras savybes. (pvz: vagis, žudikas, magas, karo vadas irk t.). Žaidimo eiga susideda iš dviejų fazių: pirmojoje žaidėjas gauna arba du vienetus aukso arba traukia iš kaladės dvi rajonų kortas ir vieną pasilieka sau; antrojoje fazėje žaidėjas gali statyti rajoną, už jo statybą sumokėdamas atitinkamą kiekį aukso. Be to , bet kuriuo savo ėjimo metu žaidėjas turi galimybę panaudoti savo personažo specialiąją galią. Faktiškai tai ir yra visos žaidimo taisyklės. Tačiau už apgaulingo paprastumo slepiasi labia neordinarus “psichologinis” žaidimas.
Būtent, teisingas personažų pasirinkimas ir panaudojimas (taip pat sugebėjimas numatyti ar atspėti, kokius personažus pasirinks kiti žaidėjai) yra svarbiausias Citadelių momentas.

Prieš kiekvieną raundą žadėjai išsirenka naujus personažus. Dėka originalaus personažo išsirinkimo mechanizmo, jūs nežinote būtent kokius personažus šį karą pasirinko jūsų varžovai, bet turite dalinę informaciją kokius pasirinkimo variantus jie turėjo, kas leidžia jums daryti prielaidais apie jų pasirinkimą. Kad atspėti kokį personažą pasirinko kitas žaidėjas, jums reiks įvertinti koks personažas tuo momentu yra naudingiausias jūsų priešininkui, taip pat reikia įvertinti psichologiniu aspektu (pvz. polinkis naudoti vieną ar kitą personažą, ar polinkis žaisti agresyviai ir pan.)
Ypatingai gražus žaidimo kortų apipavidalinimas tiesiog priverčia panerti į žaidimo atmosferą. Nuostabu tai, kad nors ir galima šiame žaidime naudoti begalę žaidimo strategijų, žaidimas išmokstamas ir įsisavinamas itin lengai ir bežaisdami jūs nepajusite, kaip prabėgo (o gal praėjo ar pralėkė) laikas.

Šiame žaidime yra agresyvaus puolimo elementas. Vagis gali pavogti kito personažo auksą. Žudikas gali nužudyti pasirinktą personažą. Karo vadas gali nugriauti priešininko miesto rajoną. Burtininkas gali iš jūsų atimti kortas ir jums įgrūsti menkavertes savo kortas arba išvis jokių mainais neduoti. Tai jau nėra visiškai taikus šeimos žaidimas, kai visi geručiai, vieni kitiems padeda. Būna linksma stebėti, kai žaidėjai pusiau juokais, pusiau rimtai skelbia grąsinančius ultimatumus.: nebandyk griauti mano rajono, nes rytoj negausi pusryčių, arba jei pavogsi mano auksą, tai žinok, aš tai atsiminsiu, ilgaaaaaiii atsiminsiu;)

Pagrindiniai žaidimo pliusai ir minusai:

Ne itin sudėtingos ir neilgos taisyklės.
Gali žaisti nuo 2 iki 8ių žaidėjų.
Originali žaidimo mechanika į kurią įeina rajonų statyba ir personažų naudojimas
Geras balansas tarp miesto vystymo ir konkuruojančios kovos tarp žaidėjų.
Sėkmės elementas yra, bet tai nėra laimėjimo pagrindas.
Reiklingas priešininko psichologijos išmanymas
Grafinis apipavidalinimas išties puikus, į kiekvieną kortą galima žiūrėti, kaip į meno kūrinį.
Puiki žaidimo komponentų kokybė.
Vienintėlis minusas, kurį pastebėjome bežaisdami, tai kad kai žaidžia tik 2 žaidėjai, tai žaisti nėra taip įdomu, nes labia lengva atspėti kokį personažą pasirinks priešininkas.

Beje šis žaidimas yra išleistas ir lietuvių kalba.