Stalo žaidimų pradžiamokslis

Parašė Profesorius, 2009/11/22

Ačiū exonn už šį puikų straipsnį puslapyje www.exonngames.com. Originalas guli čia

Daugelis žmonių išgirdę žodžių junginį „Stalo žaidimas” iškarto pagalvoja „Monopolis” . Savo bloge stengsiuos rašyti ne apie monopolį, o apie kitus stalo žaidimus, kurie suteikia daug daugiau malonumo juos žaidžiant. Didžiausia monopolio problema yra tai,kad  jis trunka per ilgai. Nors monopolis ir turi tam tikras mechanikas, tokias kaip aukcionas ar „ridenk ir judėk”. Tačiau jau po pirmo pusvalandžio jis tampa monotoniškas. Po to kai sužinai kiek daug yra išleista puikių stalo žaidimų, monopolis tampa niūriu ir nuobodžiu. Lengvas. Jis yra per lengvas ir savo svoriui per ilgas. Lengvas, sunkus… kalbėdamas apie svorį, aš neturiu omenyje fizinio žaidimo svorio. Žaidimo svoris priklauso nuo jo mechanikos ir nuo to į kiek dalykų reikia atkreipti dėmesį žaidžiant. Lengvi žaidimai dažniausiai trunka trumpiau nei sunkieji. Sunkieji savyje turi daug daugiau mechanikų kurios tarpusavyje yra susipynusios ir kiekvienas atliktas veiksmas turi įtakos visam žaidimui. Dažnai mano aprašymuose sutiksite skyrelius pavadinimu „Mechanika”. Žaidimo mechanika tai žaidimo variklis. Taisyklės pagal kurias vyksta žaidimas. Pvz monopolis turi mechaniką „ridenk ir judėk”. Žaidėjas ridena kauliuką ir perkelia savo vaikštuką per tam tikrą žaidimo langelių skaičių. Aukcionas – dar viena mechanika naudojama monopolyje. Aptariant žaidimus, vienas iš mano tikslų ir bus aprašyti mechaniką bei žaidimo svorį, tam kad skaitantieji galėtų suprasti ar šis žaidimas yra tinkamas jiems. Pagal svorį žaidimus galima būtų suskirstyti  į kelias kategorijas.

* Vakarėlių žaidimai
* Šeimos žaidimai
* Euro žaidimai
* Kariniai žaidimai / sunkiasvoriai
* Miniatiūrų žaidimai

Vakarėlių žaidimai

Vakarėlių žaidimai dažniausiai būna labai paprasti, skirti didelei žmonių grupei. Taisyklės taip pat labai paprastos ir dažniausiai paaiškinamos vos per kelias minutes. Žaidžiant vakarėlių žaidimus nereikia susikaupti ir galvoti apie savo būsimus ėjimus. Vakarėlių žaidimų tikslas – pralinksmint žaidėjus. Kartais šie žaidimai gali versti žaidėjus pasijusti kvailai ar nepatogiai. Tai mano pats nemėgstamiausias žaidimų stilius. Galbūt kažkada ir atsiras kelių šio stiliaus žaidimų aprašymai mano bloge, bet kol kas turiu daug daugiau įdomesnių žaidimų kuriuos galima aprašyti ir papasakoti apie juos kitiems.

Keli „vakarėlių” žaidimai :

„Alias party”

„Beer and pretzels”

Pvz žaidime Beer and pretzels žaidėjai stovėdami meta vieną ant kitos korteles stengdamiesi uždengti kito žaidėjo kortelę. Laimi tas kurio kortelių, žaidimo gale, matosi daugiausiai. Daugelio vakarėlių žaidimų esmė panaši.

Šeimos žaidimai

Šeimos žaidimai yra labai panašūs į Euro žaidimus, tačiau jų svoris yra šiek tiek mažesnis nei Euro žaidimų, tačiau jie yra rimtesni nei vakarėlių žaidimai. Taip pat šie žaidimai gali būti naudojami kaip tarpiniai žaidimai žaidimų vakaro metu (Angl. Filler games). Šie žaidimai dažniausiai trunka neilgai ir juos gali žaisti ir tie žaidėjai, kurie prieš tai nėra žaidę jokių kitų stalo žaidimų. Taisyklės taip pat paaiškinamos labai greitai. Labai geras pavyzdys yra žaidimas UNO. Taisyklių paaiškinimas trunka neilgiau nei 5 minutes, žaidimą gali sėkmingai žaisti ir vaikai nuo 6 metų ir suaugę žmonės. Net jei žaidėjų grupę sudaro ir vaikai ir suaugę, visi turi lygias galimybes laimėti, nes žaidime yra labai didelis sėkmės faktorius. Žaidėjai rankose turi skirtingų spalvų kortas kurios yra sunumeruotos. Žaidėjas ant stalo deda vieną iš turimų kortų, kitas žaidėjas deda su tokiu pat skaičiumi arba tokios pat spalvos kortą. Jei žaidėjas rankoje neturi kortos kuri tiktų, jis iš krūvelės ima tam tikrą skaičių kortų. Žaidimo tikslas – atsikratyti visų turimų kortų. Kai žaidėjui lieka vienintelė korta jis privalo pasakyti UNO. To nepadaręs žaidėjas vėl traukia papildomas kortas. Žaidimas linksmas ir tinkamas visai šeimai. Kitas šios grupės atstovas galėtų būti žaidimas „Saboteur” . Šiame žaidime žaidėjai bando iškasti tunelį iki lobių, tačiau žaidimo pradžioje žaidėjai slaptai pasiskirsto į „geriečius” ir „blogiečius”, blogiečiai trukdo geriečiams prisikasti iki lobių. Viso žaidimo metu žaidėjai stengiasi neatsiskleisti esantys blogiečiais. Tai taip pat labai paprastas ir visai šeimai tinkantis žaidimas. Kiti šeimos žaidimai:

* Wasabi
* Mama mia

Euro žaidimai

Kodėl jie vadinami Euro? Prieš keliolika metų, apie 1995 metus, populiarusis žaidimas „Katano salų naujakuriai” buvo išleisti Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur susilaukė didžiulio pasisekimo. Tai tapo tam tikru kriterijum vertinant kitus žaidimus. Kadangi Katano salų naujakuriai kilę iš Europos, visus šio stiliaus žaidimus buvo imta vadinti Euro žaidimais. Tai nėra visiškai tikslus šių žaidimų apibūdinimas. Žaidimai kilęs iš Europos taip pat patenka ir į kitas kategorijas, tačiau Euro žaidimų pavadinimas yra prigijęs žaidimų pasaulyje. Euro žaidimai taip pat galėtų būti suskirstyti į kelias kategorijas. Dažniausiai Euro žaidimai būna lengvi strateginiai žaidimai. Tačiau yra tokių kuriuose reikia atkreipti dėmesį į didelį kiekį taisyklių ir planuoti kiekvieną savo ėjimą. Dauguma žaidėjų savo pažintį su stalo žaidimų pasauliu pradeda būtent nuo Euro žaidimų. Kai kurie šios kategorijos žaidimai jau yra užsitarnavę „Vartų į stalo žaidimų pasaulį” vardą, nes būtent nuo jų daugelis žaidėjų pradėjo savo „karjerą”. Katano salų naujakuriai. Tai vienas iš tų „Vartų į stalo žaidimų pasaulį”. Žaidėjai žaidime valdo tam tikrus resursus, mainosi resursais su kitais žaidėjais, ant žaidimo lentos yra tam tikros vietos kur žaidėjai statosi tam įvairius statinius, bando blokuoti kitus žaidėjus. Žaidime daug bendravimo, derybų. Kitas žaidimas šioje kategorijoje, kuris taip pat daugeliui žaidėjų tampa vartais yra Carcassonne. Tai yra pavyzdinis kortelių dėjimo žaidimas. Kiekvienas žaidėjas savo ėjimo metu traukia kvadratinę kortelę ant kurios pavaizduoti laukai, miesto dalys, vienuolynai. Žaidėjai šias korteles deda ant stalo formuodami žaidimo lauką. Užsiiminėja miestus, laukus ir už tai gauna taškus. Nors žaidime ir yra didelis sėkmės faktorius, tačiau planuodami žaidėjai pasiekia geresnių rezultatų nei vien pasikliaudami sėkme. Carcassonne taip pat yra tas žaidimas nuo kurio atsirado terminas meeple. Meeple – taip yra vadinami vaikštukai kuriuos naudoja žaidėjai. Terminas meeple atsirado sutrumpinus žodžius mini people. Būtent Carcassonne žaidime yra naudojami maži mediniai žmogučio formos vaikštukai.

Euro žaidimai taip pat turi ir sudėtingesnių žaidimų. Vienas iš tokių yra Power grid. Šiame žaidime yra naudojamos net kelios mechanikos, kurios kituose žaidimuose naudojamos kaip pagrindinės. Iš pradžių vyksta aukcionas (Žaidime RA aukcionas yra pagrindinė mechanika), vėliau veikia rinkos mechanizmai ir be viso šito žaidėjai lentoje bando apjungti miestus į kuo didesnius elektros tinklus. Euro žaidimai iš kitų žaidimų taip pat išsiskiria ir puikiu išpildymu. Atidarius žaidimo dėžę visi žaidimo komponentai dažniausiai atrodo labai gerai, piešinėliai būna nupiešti profesionaliai. Taip pat Euro žaidimų išskirtinis bruožas yra tas, jog juose naudojamų mechanikų ryšys su žaidimo tema būna labai silpnas. Kartais žaidimai yra kuriami pvz Kosmoso tema o išleidžiami žemės ūkio tema, nors pagrindinė mechanika visiškai nepasikeičia. Tačiau tai šių žaidimų nedaro blogesniais. Šių žaidimų apžvalgų rasite daugiausia mano bloge.

Kiti Euro žaidimai:

* Ticket to ride
* Manila
* Puerto rico
* Ra

Kariniai žaidimai/sunkiasvoriai

Šiuos žaidimus dažniausiai žaidžia žaidėjai jau turintys patirties stalo žaidimų srityje. Šiuose žaidimuose naudojama daug mechanikų ir taisyklių knygelės kartais gali siekti net ir iki 50 ar 70 puslapių. Vien taisyklių skaitymas užima begalę laiko, o pirmosios partijos gali trukti iki 8 ar daugiau valandų. Išsiaiškinus taisykles partijos trunka trumpiau, tačiau partijos laikas vis vien yra daug ilgesnis nei Euro stiliaus žaidimų. Šie žaidimai dažniausiai ir kainuoja daugiau nei kiti žaidimai. Turint tokio stiliaus žaidimus, reikia turėti kolegų su kuriais būtų galima žaistis šiuos žaidimus, taip pat vienai partijai reikia paskirti visą vakarą (naktį) ar net dieną. Tačiau žmonės kurie įsitraukia į tokio tipo stalo žaidimus, po partijos dar visą savaitę gali kalbėti apie tai kaip ir kas vyko paskutinės partijos metu. Kaip pavyzdį galima būtų įvardinti stalo žaidimą Star craft. Tai žaidimas padarytas pagal populiarųjį kompiuterinį žaidimą Star Craft. Žaidimas parduodamas „Epic size box” dydžio dėžėje, viduje žaidėjai randa begales žymeklių ir plastikinių figūrėlių. Verta pabandyti ir šio stiliaus žaidimus, galbūt tai stilius būtent jums.

………………………………………………………………………………………………………………..
Kiti kariniai žaidimai:

* World of warcraft the board game
* War of the ring
* Axis and allies

Miniatiūrų žaidimai

Šią sritį reiktų išskirti iš kitų nes žmonės žaidžiantys šio tipo žaidimus, kartais net nebūna bandę kito stiliaus stalo žaidimų. Dažniausiai šiame stiliuje visi žaidimai yra kariniai. Šių žaidimų pagrindas yra mažos figūrėlės (miniatiūros) kurios žaidimo lauke reprezentuoja kovos dalinius ar pavienius herojus. Figūrėlės dažniausiai parduodamos nesuklijuotos ir nenudažytos. Figūrėlių klijavimas ir dažymas yra didelė ( o kai kam ir pagrindinė) šio hobio dalis. Kiekvienas žaidimas turi savo atskiras taisykles. Taisyklės šiuose žaidimuose yra daug sudėtingesnės nei kituose stalo žaidimuose. Šiuose žaidimuose taisyklės leidžiamos knygomis (yra ir išimčių, kur taisyklės gali tilpti ir į 20-30 puslapių). Knygose yra aprašomos ir žaidimo taisyklės ir visa žaidimo pasaulio istorija, kas taip pat sudaro didelę žaidimo dalį. Miniatiūrų žaidimų leidėjai stengiasi palaikyti savo žaidimus ir pastoviai išleisti naujas figūrėles savo žaidimams, išleisti naujas kariuomenes. Šie žaidimai neturi žaidimo lentos, na bent tokioje formoje kaip kiti stalo žaidimai. Visi miniatiūrų žaidimai yra žaidžiami mūšio lauke, kurie dažniausiai yra pagaminti pačių žaidėjų. Žaidimo partija gali trukti nuo pusvalandžio ar valandos iki paros ar daugiau. Kartais partijos yra žaidžiamos per kelis susitikimus. Žaidimo laikas priklauso nuo to, kokio dydžio armijos yra naudojamos. Miniatiūrų žaidimai yra skirstomi į masinių kovų ir smulkių susirėmimų (skirmish) tipo žaidimus. Masinio tipo kovose, žaidimo lauke gali būti iki kelių šimtų figūrėlių, kai tuo tarpu smulkių susirėmimų žaidimuose vienai pusei atstovauja iki 10 miniatiūrų. Didžiausi šio žanro atstovai yra Warhammer, Warhammer 40 000, At-43, Infinity, Warmachines, Hords. Nors kiekvienas žaidimas ir naudoja miniatiūras, tačiau žaidžiamas vis kitaip, turi savas taisykles, kurios vieniems patinka kitiems ne. Daugelį naujokų nuo šio hobio atgraso figūrėlių dažymas. Norint gražiai nusidažyti savo armijas reikia daug laiko ir pastangų, tačiau rinkoje jau pasirodė ir miniatiūrų žaidimai kurie siūlo jau nudažytas figūrėles. AT-43 yra būtent tas žaidimas, kurį pirkdamas žaidėjas jau gauna nudažytas figūrėles ir gali iškarto imti žaisti. AT-43 yra masinių mūšių žaidimas kur vienai pusei žaidimo metu atstovauja apie 40 miniatiūrų (priklauso nuo armijų). Šiame žaidime viskas vyksta fantastinėje visatoje, naudojami fantastiniai šaunamieji ginklai bei karo mašinos. Veiksmas vyksta ateities pasaulyje. Dar vienas žaidimas kuriame veiksmas vyksta ateityje yra Infinity. Šio žaidimo veiksmas taip pat vyksta ateityje, tačiau šis žaidimas yra paremtas mažais mūšiais ir šio žaidimo miniatiūros yra parduodamos nesurinktos ir nenudažytos. Warmachines miniatiūrų žaidimas siūlo persikelti į „steempunk” pasaulį kuriame technologijos pažengusios iki garo mašinų lygio ir ten užstrigusios. Norintys žaisti „fantasy” stiliaus miniatiūrų žaidimus renkasi Warhammer žaidimą. Orkai prieš elfus ir juodoji magija. Pasirinkimas išties didelis. Džiugu kad ir Lietuvoje šis hobis po truputi atsigauna ir vis daugiau žaidėjų ima žaisti miniatiūrų žaidimus.

Šiame straipsniuke pabandžiau aptarti pagrindinius stalo žaidimų stilius tam kad skaitytojui kuris nėra susidūręs su daug stalo žaidimų būtų lengviau susivokti šiame nuostabiame stalo žaidimų pasaulyje.

Ačiū visiems skaičiusiems

Saulius

    Komentarai (2)

  • O Risk karinis ar miniatiūrinis, ir koks skirtumas?

  • Risk galima būti priskirti prie karinių tačiau jo svoris galėtų būti priskirtas prie lengvo, kitaip sakant tai labiau šeimos žaidimas, taisyklės labai paprastos, mechanoka paprasta, gali žaisti visi šiemos nariai bei žaidėjai nežaidę kitų žaidimų. Miniatiūrų žaidime pagrindas yra pačios miniatiūros. Miniatiūrų žaidimuose taisyklės būna kurkas sudėtingesnės nei Riske. jei norėtum pabandyti miniatiūrų žaidimus, galėtum ateiti į hexagoną, ten dažnai būnu atsivežęs AT-43, tai puikus miniatiūrų žaidimas pradedantiesiems. Jei domina apie miniatiūrų žaidimus, konkrečiai apie AT-43 gali daugiau paskaityti čia:
    http://www.exonngames.com/?page_id=2

  • Tavo komentaras